ЧОМУ З’ЯВЛЯЮТЬСЯ ПОРОЖНЕЧІ ТА ПРОВАЛИ? ЯК ЦЕ ВИГЛЯДАЄ НА ПРАКТИЦІ? РОЗКРИВАЄМО ПРИРОДУ ТА МЕХАНІЗМ ЦЬОГО ЯВИЩА
Проведення будівельних або земляних робіт, прокладання комунікацій, а також класичне для цього явища видобування гірничих порід або влаштування підземних туннелей можуть впливати на стабільність або несучу здатність навколишніх шарів землі, призводячи до появи порожнеч та потенційних провалів.
Грунтові води
При дії підземних течій ґрунтових вод, грунти під поверхневим шаром можуть повільно руйнуватися або вимиватися, викликаючи утворення порожнеч. Згодом підземна порожнеча зростає, в результаті чого поверхневі шари ґрунту поступово стають тоншими, збільшуються за площею, і в кінцевому підсумку відбувається обвалення. У районах, де ґрунт під поверхневим шаром складається із вапняку, який легко розчиняється, воронки зустрічаються частіше.
Дощі
Проливні дощі, повені, витік або прорив дренажних труб можуть призвести до того, що надлишкова вода буде проходити крізь землю, вимиваючи дрібні частинки та утворюючи порожнини, також потенційно викликаючи провал.
Техногенні аварії
Фонди інженерних мереж та інфраструктури, які зношуються і не підлягають достатньому контролю та оновленню, приховують в собі потенційні загрози проривів та утворень пустот та порожнин, невидимих ззовні.
Зверніть увагу на ці потенційні попереджувальні знаки, що можуть бути ознаками утворення провалу:
- · тріщини, які утворюються в землі;
- · незрозумілі западини або провали в землі;
- · дерева або стовпи огорожі, які нахиляються або падають;
- · швидка поява дірки в землі.